Spotřeba elektroskútru Electric scooter IO 1500 GT - nahled

Spotřeba elektroskútru IO 1500 GT i obecně jiných elektrických skútrů.

Jaká je vlastně opravdu  spotřeba elektroskútru ?

Není nic jednoduššího než se podívat na několik starších záznamů z našich jízd a vybrat jeden typický příklad. Pokusím se vše popsat od začátku, tak pokud jste již zkušenější a znalejší problému, tak některá místa přeskočte.

V jakých hodnotách udávat spotřebu elektroskútru a elektromobilů obecně.

V současnosti se již poměrně ustálil pojem spotřeby elektromobilů, opisující styl od běžného automobilového průmyslu litry/100 kilometrů a to údajem kWh/100 km. Je to sice údaj elektricky zvláštní ale pro veřejnost asi nejsrozumitelnější. Většina lidí si snad umí představit energii 1 kWh (kilowatthodinu) třeba při topení  a vzdálenost 100 km (kilometrů). Upřímně, udat spotřebu např. 150Wh/km je pro představivost zkrátka horší.
My se rovněž držíme srozumitelnějšího a představitelnějšího termínu a udáváme spotřebu našeho elektroskútru ve tvaru  kWh/100 km

Jaká tedy je přesná spotřeba elektroskútrů ?

Hodnota wattmetru po dojetí - spotřeba elektroskútru Electric scooter IO 1500 GT
Hodnota wattmetru po dojetí – spotřeba elektroskútru.

Za kolik jezdí náš elektroskútr ?

Zjištění spotřeby po nainstalování wattmetru je zcela jednoduché a zde ho najdete doložené na přiložených obrázcích wattmetru po dojezdu a gps tabulky v telefonu.

Jako příklad je vybraná jedna z nejběžnějších, nešetrných, spěchajících jízd elektroskútru do města a zpět, s občasnou zastávkou pro vyřízení věcí. 

Data pro výpočet spotřeby elektrického skútru : 

  • Spotřebovaná energie : 1476 Wh = 1,476 kWh
  • Ujetá vzdálenost: 47,37 km
Tabulka naměřených hodnot - spotřeba elektroskútru Electric scooter IO 1500 GT
Tabulka naměřených hodnot – spotřeba elektroskútru.

Doplňující údaje:

  • Průměrná rychlost skútru : 38,7 km/h
  • Max dosažená rychlost (s kopce) : 65,3 km/h
  • Nastoupáno a sestoupáno převýšení cca : 1000 m (návrat do stejného místa)

Jednoduchý výpočet prokazatelné spotřeby elektroskútru: Spotřeba kWh/100km =  ( spotřebovaná energie kWh )  /  Ujetá vzdálenost km )  *  100  =
  (  1,476   /  47,37  )  *  100 = 3,116 kWh/100km

Jedná se o spotřebu bez jakékoliv snahy o ušetření (o možnosti a fámách o šetření si napíšeme později) , při zdolávání převýšení a občasném zastavování v městském provozu.

Bez problémů můžeme tudíž zjednodušeně udávat údaj spotřeby našeho elektroskútru, ale i skútrů podobné velikosti a výkonu konkrétním údajem:

Spotřeba elektroskútru IO 1500 GT je:

3 kWh/100 km

 

Obrázky dokládající měření spotřeby elektrického skútru Electric scooter IO 1500 GT:Jezdil na elektroskútru, fotil,  screenshotoval: elektroskutrista.cz

 

 

Napsat komentář