Terminologie u elektroskútrů a elektromobilů.

Na internetu je plno různého odborného materiálu, ale ne vždy je zcela odborný.  A za přispění neustálého „opisování“ se často kopírují ty samé chyby stále dokola.

Pokusíme se některé pojmy o kterých s jistotou víme jak mají vypadat správně uvádět na pravou míru. (to je krkolomnost. pozn. red.)


FORMOVÁNÍ nebo formátování akumulátoru ?

Formování - formátování akumulátoru.
Formování akumulátoru zdarma.

Ve spojení s akumulátorem je správný a jediný výraz FORMOVÁNÍ.  Formátuje se pevný disk nebo karta ve foťáku, akumulátor se FORMUJE.

FORMOVÁNÍ je proces při kterém se jednotlivé NOVÉ články akumulátoru definovaně a kontrolovaně nabíjejí a vybíjejí podle postupu výrobce. Každý typ akumulátoru (dokonce i každá kapacita) má jinou velikost napětí na kterou je nutné články opětovně nabít.

První prováděné nabíjení a vybíjení již nainstalovaných akumulátorů nazýváme sice honosně FORMOVÁNÍ, ale jedná se spíše o uvedení VŠECH článků v baterii na BEZPEČNĚ ÚPLNÉ NABITÍ. Tedy aby se články začaly vybíjet ze stejně definovaného bodu – tedy jako úplně nabitý článek. 

Během používání akumulátorů v elektromobilu se provádí  balancování článků (což už není formování baterie a už vůbec né formátování baterie), kdy se opět snažíme jednotlivé články, „rozházené“ během nabíjecích a vybíjecích cyklů, nabít na stejné definované napětí. To provádíme obvykle nižším proudem pomocí různých balančních členů nebo kompaktnějších Battery Managementů.  Ukázka formování akumulátoru LiFePO4 40Ah 16 ks a příklad balančních členů.

Propojení akumulátoru během formování.
Propojení akumulátoru během „formování“.
Simple battery management board 16cells 48V/60A
Simple battery management board 16cells 48V/60A
Elektroskútr - Cell Balancing Module (3.60V- 1.7A) - nákup 16 kusů
Cell Balancing Module (3.60V- 1.7A) 16 kusů

 

 

 

 

 

 


Všechnu moudrost sež…psal: Elektroskútrista, Radil: fugner.czNapsat komentář